Sağlık

Gözlerinizi Güneşten Koruyun

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Hüseyin Dündar, güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarının göz sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumanın değerli olduğunun altını çizen Op. Hüseyin Dündar, gözleri güneşten korumak için alınabilecek önlemleri aktardı.

Ultraviyole Işınların Neden Olduğu Göz Hastalıkları

Güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarının neden olduğu başlıca göz hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

pterjium, Ailesel yatkınlık değerli olmakla birlikte en değerli oluşum nedeni UV ışınlarıdır. Kızarıklık, batma ve sulanma şikayetlerinin yanı sıra az görmeye de neden olabilir.

Alerjik  konjonktivit, Daha yaygın olarak göz alerjisi olarak bilinen yanma, batma, kaşınma, sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkan, ilkbahar ve yaz aylarında görülen tekrarlayan bir hastalıktır. Hastanın bünyesi alerjik olduğunda astım ve alerjik rinit de eşlik edebilir.

kornea yanığı,Güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu korneanın hasar görmesi sonucu ortaya çıkan ve yanma, kızarıklık, sulanma ve ağrının eşlik ettiği bir göz hastalığıdır.

makula dejenerasyonu Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinir. UV ışınlarının neden olabileceği ve kalıcı görme hasarına neden olan bir hastalıktır. Ailesel yatkınlığı olan hastaların güneşten korunmaları kesinlikle çok değerlidir.

Katarakt, Göz içindeki merceğin opak olması sonucu ortaya çıkan ve görüşü azaltan bir hastalıktır. Oluşumunda yaşın yanı sıra çevresel faktörlerin de değerli olduğu ve UV maruziyetinin katarakt sıklığını artırdığı bilinmektedir.

Gözlerimizi Güneşten Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

– Güneşin zararlı etkilerinden gözleri korumak için gözlük ve siperlikli şapka kullanımı değerlidir.

– Güneş gözlüğü seçerken CE belgeli ve %100 UV korumalı olmasına dikkat edilmelidir.

– Güneş gözlüklerinin polarize olması ve çok koyu renklerden ziyade daha çok kahve-kehribar rengi olması görsel konforu artırmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kagizmanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu